Reference z akcí

Koncert - Magdaléna & Duna Band 22. 7. 2016

Letohradská rodačka Magdaléna Urbanová oslavila svůj svátek venkovním koncertem na Tvrzi Orlice.

Jako host večera vystoupil Bohuš Matuš.


FOTOGALERIE ZDE

Koncert - Magdaléna & Duna Band 22. 7. 2016

VEČERNÍ PROHLÍDKA 15. 7. 2016

Krásný princ Filip byl vytržen ze spárů Černé královny. Spanilá Růženka byla políbena a návštěvníci si pochutnali na koláčcích a pražených mandlích od naší kuchařky. Chcete-li to zažít i Vy, přihlaste se na další večerní prohlídku 12. 8. 2016 od 20:00.


FOTOGALERIE ZDE

VEČERNÍ PROHLÍDKA 15. 7. 2016

TÝDEN KNIHY 23. - 28. 5. 2016

Týden knihy se opravdu vydařil. Knížku si na Tvrz do expozice knihtisku přišlo vyrobit téměř 500 návštěvníků.

 

Také jste zde mohli nahlédnout do Ďáblovy bible, která bude v této expozici vystavena i během letních prázdnin.

TÝDEN KNIHY 23. - 28. 5. 2016

Noc s Andersenem 2016

Již po čtvrté se na Tvrzi Orlice uskutečnila Noc s Andersenem. Tentokrát děti pátraly po ztracené Malé mořské víle - Ariel. Setkaly se s králem Tritónem, postavily se zákeřné čarodějnici Uršule, jejíž největší zbraní byl děsivý zpěv. A po cestě z mušlí vystopovaly Ariel s jejím snoubencem princem Artoriem. Za jejich odvahu je čekala sladká odměna a slavnostní večeře ve sloupovém sále. Po večeři se děti přesunuly do 3. patra zámku, kde byly ukolébány ke spánku četbou pohádek samotným H. Ch. Andersenem.

Děkujeme všem rodičům za důvěru a těšíme se na další rok!

FOTOGALERIE ZDE

Noc s Andersenem 2016

Strašidelné nocování na Tvrzi Orlice 30.10. - 31.10. 2015

Nocování se zúčastnilo 34 dětí, které přišly převlečené za pohádkové bytosti. Nejdříve děti absolvovaly strašidelnou cestu, během níž se setkaly s kuchařkou, červenou karkulkou, bábou z mokřin, vlkem a piráty. Potom zasedly k hostině ve sloupovém sále a následně ulehly v podkroví Tvrze, kde jim pirátka četla pohádky na dobrou noc. 
Děkujeme rodičům za důvěru.

FOTOGALERIE ZDE


Strašidelné nocování na Tvrzi Orlice 30.10. - 31.10. 2015

DEN KNIHY NA TVRZI 19.9.2015

Tato tématicky jedinečná akce se opravdu vydařila.
Návštěvníci se seznámili s historií vzniku knihy a písma. Viděli asi 40 různých strojů a lisů, dokonce si s tiskařem vyzkoušeli i tisk na Gutenbergově lisu.
Také viděli jak kniha vzniká a přímo se do výrobního procesu zapojili a domů si odnesli vlastnoručně vyrobenou knihu. Byli i tací, kteří bez ohledu na žízeň a hlad setrvali v našich prostorách do pozdních odpoledních hodin.
Děkujeme všech za jejich podporu.

FOTOGALERIE ZDE

DEN KNIHY NA TVRZI 19.9.2015

Divadlo na Tvrzi mělo úspěch!

Diváci v zaplněném hledišti amfiteátru Tvrze Orlice byli poslední pátek v červenci nadšeni.
Hra měla spád. Skvělý výkon všech herců a od prvních okamžiků dobrá zábava byla přerušována častým potleskem.
Oba hlavní protagonisté Jaroslava Obermaierová a Oldřich Navrátil ocenili letohradské publikum a děkovali pořadatelům za hezký zážitek.
Obdivovali také krásně opravený areál Tvrze Orlice.

FOTOGALERIE ZDE

Divadlo na Tvrzi mělo úspěch!

MHF Letohrad 14.6.2015 - Slavnostní mše, závěrečné operní galapředstavení L´ORFEO

MHF Letohrad 14.6.2015 - Slavnostní mše, závěrečné operní galapředstavení L´ORFEO

Brány památek dokořán 2015 - výletní vláček

Brány památek dokořán 2015 - výletní vláček

Nocování s Andersenem 2015

27. a 28. března se na Tvrzi sešlo 54 dětí, aby zachránili pohádky z knihy Jana Drdy, které ukradl čert Trepfexl. Na své dobrodružné cestě museli naši hrdinové navštívit Děda Vševěda v jeho stříbrné věži, získat "čertovské kvítí“, překonat svůj strach, uspat zlomyslného čerta a získat nazpět kouzelné věci k záchraně pohádek.

Za jejich statečnost děti odměnil Děd Vševěd pokladem. Na závěr večera děti usedly ke slavnostní večeři ve Sloupovém sále.

Poté, co malí hrdinové ulehli v komnatách tvrze ke spánku, navštívil je sám H. Ch. Andersen a provázel pohádkami až do říše snů.

Rádi bychom poděkovali všem rodičům za důvěru, se kterou nám své děti svěřili.


(FOTOGALERIE ZDE)Nocování s Andersenem 2015

Vánoce na Tvrzi 20.12. 2014

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili sobotního vánočního programu na Tvrzi, za příjemnou atmosféru, kterou jsme společně vytvořili.
Výstava řezbářských prací Ing. Vlastislava Vyhnálka potrvá až do 31.12. 2014.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Vánoce na Tvrzi 20.12. 2014

Dobrodružství ve skále a strašidelné nocování na Tvrzi Orlice 3.10. 2014

Černá  královna Zloba, která od nepaměti sídlí na Orlici v puklině skály, zaklela krásnou princeznu Auroru do věčného spánku. Pomstila se jí tak za to, že se princezna měla provdat za prince Filipa, na kterého měla sama spadeno. Zakletím svatbu princezny znemožnila.

(FOTOGALERIE ZDE)

Dobrodružství ve skále a strašidelné nocování na Tvrzi Orlice  3.10. 2014

Předávání mezinárodních cen E. E. Kische a cen Petra Jilemnického za účasti Klubu autorů literatury faktu z ČR i Slovenska, proběhlo 24.9.2014 na Tvrzi Orlice.

                Mezi nejsledovanější hosty slavnostního aktu patřil bývalý prezident ČR prof. Václav Klaus a oceněný spisovatel Miloslav Stingl, který dostal Mezinárodní cenu Egona Ervína Kische za celoživotní dílo. Celé odpoledne natáčela Česká televize záběry pro hodinový medailonek právě tohoto autora. Známý režisér Juraj Jakubisko dostal stejnou cenu za svoji knihu „Živé stříbro“. I letohradský historik, autor několika knih, Stanislav Adamec, získal Regionální cenu E.E. Kische za celoživotní dílo.

(FOTOGALERIE ZDE)

Předávání mezinárodních cen na Tvrzi Orlice 24.9.2014

Divadlo - Hry o královnách 15.8.2014

Půl hodiny před plánovaným divadelním vystoupením se nad Letohradem přehnala bouřka. Naštěstí se pak utišil vítr a po osušení sedadel mohlo divadlo se čtvrt hodinovým zpožděním začít.  Asi stovka odvážlivců a příznivců tohoto místa si přes nejisté počasí zakoupila vstupenky v  předplatném, naštěstí nabyla zklamaná. Soubor Vicena mnohé diváky překvapil kvalitním výkonem a kladně byla hodnocena i pracná scéna a nákladné kostýmy. Závěrečná hra o carevně Kateřině pak zvedla ještě úroveň i náladu o stupínek výš a tak mnoho návštěvníků si ještě po té posedělo v restauraci i na terase.

Pořadatelé děkují všem, kdo se přišli podívat.

Divadlo - Hry o královnách 15.8.2014

Večerní prohlídka 26.7. 2014

26.7. 2014 proběhla již druhá večerní prohlídka v tomto roce. Návštěvníci si vychutnali prohlídku na jejímž konci okusili pražené mandle a koláčky pečené kuchařkou přímo v expozici.
Další večerní prohlídka se uskuteční 9. 8. ve 20:00. Rezervujte si prohlídku ještě dnes! (465 677 731, vstupenky@eywan.cz nebo přes formulář na webových stránkách)

 Večerní prohlídka 26.7. 2014

Večerní prohlídka 12.7. 2014

Ve večerních hodinách se uskutečnila na Tvrzi Orlice 1. noční prohlídka v tomto roce. Účast byla hojná. Návštěvníci si vychutnali prohlídku na jejímž konci okusili koláčky pečené kuchařkou přímo v expozici.

Večerní prohlídka 12.7. 2014

Dne 15. června 2014 se v amfiteátru tvrze Orlice odehrál závěrečný galakoncert Mezinárodního hudebního festivalu Letohrad 2014, jehož hlavní hvězdou byla Gabriela Demeterová. Společně s doprovodem zahrála Čtvero ročních dob od Vivaldiho.

Závěrečný galakoncert Mezinárodního hudebního festivalu Letohrad 2014

Na poslední den týdenního programu Mezinárodního hudebního festivalu Letohrad 2014 pořadatelé připravili slavnostní festivalovou bohoslužbu.

Slavnostní festivalová bohoslužba k MHF 15.6.2014

Noc s Andersenem 2014

Noc s Andersenem 4.4.-5.4. a 5.4.-6.4. 2014

"Po stopách komisaře Vrťapky"

První dubnový víkend se na Tvrzi Orlice uskutečnila Noc s Andersenem tradičně již ve dvou termínech. V pátek pro menší děti a v sobotu pro větší.

V pátek se děti spolu s policií vydali po stopách zvířecího zločince, který ukradl poklad z podzemí tvrze. Děti přelstily záludného Krtohlava a ukradený poklad mu vyfoukly přímo pod nosem. Na starší děti čekal opravdu těžký úkol a to vystopování a zajmutí zločince schovaného v nejvyšším patře věže, ale i s takovým úkolem si děti hravě poradily.

Buřty jsme si upekli ve středověké krčmě a potom jsme se přesunuli do 3. patra, kde nás navštívil H. Ch. Andersen s knihou plnou pohádek.

Program se vydařil a dětem se noc v nezvyklém prostředí líbila.

Noc s Andersenem 2014

Ve čtvrtek v 16:10 hod. vyhlásil starosta města Petr Fiala námětové cvičení na zásah při požáru v areálu tvrze Orlice. Po osmi minutách od vyhlášení

Námětové cvičení 17.10.2013

Ve čtvrtek 12. září 2013 navštívil v rámci programu návštěvy Pardubického kraje tvrz Orlici prezident České republiky Miloš Zeman.

Asi hodinu před příjezdem kolony vozidel dorazila do areálu početná skupina specialistů bezpečnostních složek, aby prověřila připravenost a bezpečnost všech prostor včetně kuchyně.
Modré majáčky doprovodných policejních motocyklů na silnici za tvrzí a oživnutí pracovníků ochranky prezidenta rozmístěných po areálu, oznámila příjezd kolony. Během několika vteřin se nádvoří doslova zaplnilo vozidly, a starosta města Petr Fiala tak poprvé od roku 1929 přivítal na půdě Letohradu opět prezidenta České republiky.


Miloš Zeman překvapil, když se místo

Krajský sněm TOP 09 - LETOHRAD 2013

6.9.2013 se na tvrzi Orlice konal sněm TOP 09 za účasti bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera a bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Krajský sněm TOP 09 - LETOHRAD 2013

Tajná noční generálka "Hrabě Monte Christo".

Šermířská skupina Balestra si na jevišti tvrze Orlice vyzkoušela netradičně presentovaný známý příběh o křivdě, pravdě a spravedlnosti, více zatím neprozradíme ...

Tajná noční generálka "Hrabě Monte Christo".


2. a 3. srpna 2013 od 20:00 hodin v amfiteátru tvrze Orlice zahrála kulturní společnost Alta Hluboká nad Vltavou košilatou renesanční komedii

V neděli  16. 6. 2013 v 15:00 hodin uvedl poslední koncert 24. MHF Letohrad PhDr. MgA. František Vaníček, Ph.D., umělecký ředitel MHF, předseda Společnosti F. V. Heka a prof. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D. , rektor University Hradec králové.

Na poslední den týdenního programu 24. Mezinárodního hudebního festivalu Letohrad 2013 pořadatelé poprvé připravili slavnostní festivalovou bohoslužbu.

K dobrému nápadu objet některé letohradské památky na kole se připojilo více než sto cyklistů. Z kostela v Červené, přes letohradský a kunčický kostel, se skupina v závěru odpoledne zastavila i v kostele na Orlici.

Přestože ještě v 15 hodin hustě pršelo, pořadatelé zariskovali a postavili scénu s hledištěm pro koncert  na nádvoří. Naštěstí to byl krok, který významně přispěl k  velkolepému zážitku z celého koncertu.

Informační centra Pardubického kraje na tvrzi Orlice

V úterý 4.6.2013 proběhlo v areálu tvrze Orlice setkání zástupců turistických informačních center Pardubického kraje. Pracovní program zahájil René Živný, radní Pardubického kraje zodpovědný za sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku.
K jednotlivým tématům dále vystoupili Mgr. Miloš Krejčí, radní A.T.I.C. ČR pro Pardubický kraj, Mgr. Martina Košlíková z Ministerstva pro místní rozvoj ČR a další. Přítomen byl i Ing. Pavel Kalivoda, vedoucí odboru rozvoje, fondů EU, cestovního ruchu a sportu. Na závěr dopoledního programu představil Pavel Tacl, jeden z majitelů areálu tvrze Orlice, největší letohradské turistické cíle, a to Muzeum řemesel a tvrz Orlici. Krátká projekce zaujala účastníky setkání natolik, že po dobrém obědě hned neodjeli, ale využili ještě příležitosti se do prohlídkových okruhů tvrze podívat.

Informační centra Pardubického kraje na tvrzi Orlice

Neviditelný periskop

V sobotu 1. 6. 2013 byla za přítomnosti autora díla profesora Zdeňka Fránka, starosty města Letohradu Petra Fialy, starosty Jablonného nad Orlicí Miroslava Vágnera, majitelů tvrze, ředitelů škol v Letohradě a mnoha dalších hostů a návštěvníků otevřena neviditelná věž – periskop. Ze čtvrtého patra věže nejdříve zazněly fanfáry v podání trubačů a ředitele místní ZUŠ, následovalo několik průvodních slov a „po přestřižení pásky“ i malé občerstvení.
Uvnitř věže je umístěna výstava fotografií z rekonstrukce areálu. Brzy bude věž zpřístupněna i veřejnosti, nejdříve je ještě potřeba dokončit zasklení periskopu. Přijďte se podívat na zajímavý architektonický objekt.

Neviditelný periskop

SETKÁNÍ STUDENTŮ NA TVRZI ORLICE 31.5.2013

U příležitosti odevzdávání ročníkových prací studentů liberecké fakulty umění a architektury, se v pátek 31. 5. 2013 při presentaci projektů uskutečnilo v hotelu tvrze setkání se studenty a pedagogy Průmyslové střední školy v Letohradě. Děkan liberecké fakulty, profesor Zdeněk Fránek, velmi ocenil zájem místní školy o architekturu. Také ředitel PSŠ Ing. Prikner uvedl, že sice „jsou“ stavební obor, ale nejdříve musí být vždy projekt. Obě strany vyjádřily zájem o další spolupráci. Studentům liberecké fakulty se na Orlici i v Letohradě velmi líbilo, ocenili okolní přírodu a večer se pobavili při táboráku.

SETKÁNÍ STUDENTŮ NA TVRZI ORLICE 31.5.2013

Národní muzeum v Letohradě 11.5.2013

Členové výboru Matice české při Národním muzeu v Praze zavítali v sobotu 11. května do tvrze na Orlici, kde si nejdříve prohlédli všechny expozice a následně poobědvali. Program celodenního výletu pak pokračoval prohlídkou letohradského kostela a kaple na Kopečku.

Národní muzeum v Letohradě 11.5.2013

Toulavá kamera na tvrzi 10.5.2013

V pátek 10. května byly historické interiéry pro veřejnost uzavřeny, neboť zde byla natáčena reportáž pro televizní pořad Toulavá kamera, který by mohl být během 2-3 týdnů odvysílán.

Toulavá kamera na tvrzi 10.5.2013

Návštěva pracovníků informačních center 9.5.2013

Ve čtvrtek 9.5. si přijela expozice tvrze prohlédnout skupina zástupců informačních center z regionu Orlických hor a Podorlicka. Delegáti se tak seznámili s atraktivitou nabídky pro turisty, kteří do našeho kraje zavítají.

Návštěva pracovníků informačních center 9.5.2013

Tajemná noc na tvrzi Orlice s Andersenem

První dubnový víkend  se na Tvrzi Orlice uskutečnila pohádková noc s Andersenem a to hned ve dvou termínech: v pátek pro menší děti a v sobotu pro větší. Na děti nejdříve čekala krátká dobrodružná cesta plná zajímavých úkolů , na jejímž konci byl ukrytý poklad rytíře Ivana. Bílá paní, které nalezly ztracený perlový náhrdelník, je pak pozvala na hostinu do středověké krčmy, kde se opékaly buřty. Po hostině následovalo nocování  v  podkroví tvrze, kde děti navštívil samotný H. Ch. Andersen s knihou plnou pohádek. Děti byly ukolébány ke spánku ošklivým káčátkem a  krásnou princeznou Šeherezádou. Oba dny se program vydařil a dětem se noc v nezvyklém prostředí líbila. Všem rodičům děkujeme za důvěru.


FOTOGALERIE Z NOCI S ANDERSENEM               

Tajemná noc na tvrzi Orlice s Andersenem

Žhavý zážitek - Firewalking 31.1.2013

Součástí  teambuildingových aktivit může být i rituál zvaný  - "Žhavý zážitek" - chůze po žhavém uhlí.

To, že věci nejsou takové, jaké se původně zdají, si na vlastní kůži vyzkoušeli 31.1.2013 i někteří zaměstnanci jedné firmy. Určitě to je  silná zkušenost, která mohla i něco zásadního v jejich životech změnit. Žádné čáry, žádná kouzla. "Oheň probouzí odvahu". Celé dopoledne se na tento rituál připravovali společnými aktivitami, kde se učili překonávat strach a spoléhat se jeden na druhého. Stejně, jako by to měli dělat denně v jejich v týmu.

Žhavý zážitek - Firewalking 31.1.2013

Výstava historických betlémů 15. - 30.12.2012

V sobotu 15.12. odpoledne byla vánočním koncertem na nádvoří orlické tvrze zahájena výstava historických betlémů. Milovníci této tradice měli mimořádnou příležitost po více než 20ti letech uvidět českotřebovský Tomšův tzv. Orientální betlém. Toto ojedinělé dílo o šíři 4 metry věrně zobrazuje betlémskou krajinu, neboť tvůrce tuto zemi jako námořník v roce 1907 navštívil a poznal. Na 300 figur pak vyráběl celých 15 let a betlém dokončil v předvečer 2. světové války.

Kromě tohoto díla si návštěvníci mohli prohlédnout více než desítku ostatních, většinou větších betlémů – kralické, skříňkový, nástěný, ústecký malovaný papírový, sádrové a také výtvarně zajímavý betlém tvůrce Faltejska z Dolní Čermné, zapůjčený letohradským farářem, který jej také sám nainstaloval.

Výstavu doplnily i vánoční dekorace a návštěvníci výstavy mohli v soutěži   “O nejkrásnější letohradskou vánočku” ohodnotit vystavené vánočky (výsledky viz níže). Výherkyní soutěže o kávovar, které se mohli zúčastnit všichni návštěvníci výstavy vyplněním anketního lístku, se stala Zuzana Nutzová z Písečné.


Výsledky soutěže o nejkrásnější vánočku
1. místo - 206 hlasů: vánočka č. 6.
2. místo - 193 hlasů: vánočka č. 1.
3. místo - 133 hlasů: vánočka č. 3.
4. místo - 68 hlasů: vánočka č. 5.
5. místo - 53 hlasů: vánočka č. 2.
6. místo - 43 hlasů: vánočka č. 4.
7. místo - 23 hlasů: vánočka č. 7.

Výstava historických betlémů 15. - 30.12.2012

Prezentace firmy STROM PRAHA a.s. 22.11.2012

Prezentace firmy obchodním partnerům.

Prezentace firmy STROM PRAHA a.s. 22.11.2012

Degustace francouzských vín 16.11.2012

Degustace francouzských vín 16.11.2012

"Kick off Meeting" firmy IdeaHELP 26.10. - 27.10.2012

Program pro seniory - Dům s pečovatelskou službou Letohrad 25.10.2012

Společenský večírek ARO z Orlickoústecké nemocnice 19.10.2012

Akce České spořitelny 10.10.2012

Přátelské setkání klientů ČS a.s. s manažery Regionálního korporátního centra Pardubice na tvrzi Orlice se konalo 10. října 2012.

Akce České spořitelny 10.10.2012

Zajištění programu pro f. MADOS 8.10. - 9.10.2012

Firemní akce OEZ 20.9. - 21.9.2012

Setkání Klubu autorů literatury faktu 19.9.2012

XXVII. setkání Klubu autorů literatury faktu se uskutečnílo ve dnech 19.-20. září v orlické tvrzi. Jeho součástí bylo udílení mezinárodních Cen Egona Erwina Kische a regionálních Cen Miroslava Ivanova.

Setkání Klubu autorů literatury faktu 19.9.2012

Třídenní "APS Workshop" s mezinárodní účastí - f. Autoneum 17.9. - 19.9.2012

V sobotu 8.9.2012 přijelo na tvrz asi 30 historických vozidel,

Exhibice veteránů 8.9.2012

Dvoudenní "Sales management meeting" s mezinárodní účastí - f. Norgeren 5.9. - 6.9.2012

4. srpna 2012 v 20:00 hodin začal na nádvoří tvrze Orlice poberounský muzikál "Noc na Karlštejně".

Divadlo "NOC NA KARLŠTEJNĚ" - 4.8.2012

V pondělí 30.7.2012 v 16:00 hodin hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek s hosty z Německa, starostou města Letohradu Petrem Fialou, majiteli tvrze Orlice a dalšími hosty oficiálně “přestřihli“ pásku.